中文|English

博鳌亚洲论坛博鳌亚洲论坛——凝聚亚洲共识 促进亚洲合作 传播亚洲声音

  1. 首页

  2. 关于论坛

  3. 会议活动

  4. 新闻中心

  5. 会员与合作伙伴

  6. 研究院

  7. 关注领域

  8. 区域事务

  1. 首页

  2. 关于论坛

  3. 会议活动

  4. 新闻中心

  5. 会员与合作伙伴

  6. 研究院

  7. 关注领域

  8. 区域事务

会员
合作伙伴

河野正道
来源:博鳌亚洲论坛      发布时间:2016-07-01 10:33:59     浏览次数:712214次

河野正道

日本金融厅厅长金融服务特别顾问、日本金融厅国际事务前副厅长

河野正道目前担任日本金融厅厅长金融服务特别顾问。自1978年入职公共部门以来,他长期在日本以及国际金融监管界工作。他曾担任日本金融厅驻多个国际机构以及会议的代表(比如2009-2016年驻金融稳定理事会的代表),并在2016年7月1日之前担任日本金融厅国际事务副部长,负责协调有关金融厅国际事务的各项政策。在担任新成立的全球金融合作中心主任期间,他负责金融厅委托中心承担的技术支持以及其他外联工作。2011年4月-2012年5月,他曾担任国际证监会组织技术委员会主席,随后又担任国际证监会组织理事会主席,并于2013年3月结束任期。2013年2月-2016年6月,他担任国际财务报告准则基金会监督委员会主席。1994-1999年,他担任世界贸易组织金融服务委员会秘书,同时担任世界贸易组织服务贸易部顾问。他还曾在经合组织秘书处工作四年。自2005年起,他一直担任广岛大学社会科学研究生院金融课程客座教授。他拥有东京大学法学学士学位。

 

Special Advisor to the Minister for Financial Services, Former Vice Minister for International Affairs, Financial Services Agency, Japan

Masamichi Kono is currently serving as Special Advisor to the Minister for Financial Services, Financial Services Agency, Japan (JFSA).He has had a long career in financial supervision and the regulation of financial services, both in Japan and in the international arena, since joining the public service in 1978.He represented the JFSA in various international bodies and meetings (e.g. at the FSB from 2009 to 2016), and was responsible for coordinating policies relating to international affairs for the JFSA as Vice Minister for International Affairs until 1 July 2016. As President of Global Financial Partnership Center (GLOPAC), he oversaw the technical assistance activities and other outreach activities of the JFSA undertaken by this newly created Center. He was Chairman of the IOSCO Technical Committee from April 2011 until May 2012, and thereafter served as Chairman of the IOSCO Board until the end of his term in March 2013. He was also Chairman of the IFRS Foundation Monitoring Board from February 2013 until June 2016. He was Secretary to the WTO Financial Services Committee between 1994 and 1999, as Counselor of the Trade in Services Division, World Trade Organization. He also served for 4 years at the OECD Secretariat. Since 2005, he is a Visiting Professor at the University of Hiroshima, Graduate School of Social Sciences (Finance Program). He holds a B.A. in law from Tokyo University.